S Kundalini jógou můžete být v životě spokojenější

Když jogíni uvažovali o tom, jaká praxe by byla nejvhodnější pro běžné lidi, kteří se nevzdali rodinného, sociálního a pracovního života, vytvořili Kundalini jógu. Protože člověk, který má rodinu a chodí do práce, nemá možnost trávit desítky let meditací na odloučeném místě, musí být Kundalini jóga velmi rychlá a účinná a samozřejmě nápomocná v běžných životních situacích. Neznamená to, že si párkrát zacvičíte a dosáhnete duchovních výšin, ale budete o něco zdravější, vitálnější a nejspíš budete více spokojeni s životem, který žijete.

Pro moderního člověka v uspěchaném světě může být velkým úspěchem, když dokáže večer uvolnit svoji mysl natolik, aby usnul plnohodnotným spánkem. Možná už po několika týdnech či měsících pravidelného cvičení zjistíte, že zmizely bolesti páteře či kloubů, které vás provázely desítky let. Dokonalým benefitem může být schopnost nadvlády nad vlastními emocemi, zbavíte se záchvatů vzteku a zoufalství, které ničily vaše zdraví a také vztahy s okolím. Jestli jsou vaším největším problémem neustálé obavy o budoucnost, získáte oporu sami v sobě a budete klidnější, stabilnější a spokojenější. Naučíte se víc žít v přítomnosti, méně se obracet do minulosti a možná i méně neproduktivně snít o tom, co by mohlo být, kdyby…

Specifickou skupinou osob, která může ze systému Kundalini jógy těžit, jsou chronicky nemocní nebo lidé, kteří mají za sebou léčbu závažného onemocnění. V takovém případě samozřejmě potřebujete vyjádření svého lékaře a souhlas s takovou aktivitou, případně přesné instrukce k tomu, které cviky jsou pro vás zcela nevhodné. Pochopitelně nebudete schopni vše dokonale odcvičit jako ostatní, ale využijete toho, že ve skupině lidí, kteří cvičí, vzniká zvláštní atmosféra, která zajistí, že když zavřete oči a budete si cvik jen představovat, získáte efekt, jako byste skutečně cvičili. U většiny meditací a také u méně náročných cviků budete schopni se zcela plnohodnotně zapojit, třeba jen s malou úpravou pozice.

Každé pravidelné cvičení je prospěšné a přispěje k tomu, že se budete cítit lépe, pokud ale hledáte opravdu sofistikovanou metodu, jak systematicky pracovat nejen na své fyzické stránce, ale i na duševním stavu, případně duchovním rozměru života, nejspíš nenajdete lepší know-how, než je Kundalini jóga, jak ji učil Jogín Bhajan. Jedná se o sestavy fyzických cviků doprovázených mantrou nebo specifickým dechem a meditace, které čerpají z pradávných tradic tajných nauk. Možná vás překvapí, jak jsou některé cviky jednoduché a přitom velice účinné, zvláště když se provádějí vědomě a v konkrétním sledu a přesném časověm rozsahu.