Zlaté mléko

Zlaté mlékoTrápí vás bolesti v kolenou, loktech či ztuhlá ramena? Pokud své klouby hodně namáháte nebo je vám přes 40 let, možná podobné symptomy znáte. Skvělým prostředkem pro zvýšení flexibility a odstranění bolesti vašich kloubů je Zlaté mléko, teplý nápoj příjemné chuti, jehož hlavní složkou je koření kurkuma.

Kurkuma je příbuzná se zázvorem, pěstuje se od pradávna zejména v Indii pro ztlustlé kořeny a oddenky, které se rozemílají na prášek. Je hlavní složkou kari koření, její výtažek kurkumin se používá v potravinářství jako barvivo. V tomto případě se ovšem jedná o přísadu, za kterou byste se na výrobce rozhodně zlobit neměli. Kurkuma má protizánětlivé účinky, velmi prospívá našim játrům i mozku, čistí krev, snižuje cholesterol a má protirakovinové účinky. Pozitivně ovlivňuje trávicí či ženské problémy a pomáhá při revmatoidní artritidě. Zevně se používá k různým maskám a obkladům.

Ve formě Zlatého mléka je prospěšná zejména pro naše klouby. Pokud máte problémy s koleny nebo ztuhlá ramena, zařaďte Zlaté mléko mezi své oblíbené nápoje.

Pasta z kurkumy

  • 1 díl kurkumy (běžně se prodává jako koření, ve specializovaných obchodech lze jistě obstarat v bio kvalitě)
  • 4 díly vody (co nejčistší máte)

Pasta z kurkumy přípravaKurkumu je třeba vařit, aby ji vaše tělo dokázalo lépe využít. Přípravu Zlatého mléka urychlíme přípravou husté pasty, kterou můžete uchovat několik týdnů v chladničce a používat při vaření Zlatého mléka i dalších pokrmů.

Rozemletou kurkumu vaříme s vodou za stálého míchání cca 8 minut do konzistence husté kaše. Podle potřeby můžete přidat vodu. Po vychladnutí skladujte ve skleněné nádobě v chladničce.

Zlaté mléko

  • Pasta z kurkumy1 lžička pasty z kurkumy
  • hrnek mléka (kravské, kozí, sójové či mandlové)
  • 2 lžičky jakostního oleje (kokosový, sezamový)
  • med nebo javorový sirup
  • kardamom (pokud chcete)

Vařte v mléce několik minut na mírném ohni 1 lžičku pasty z kurkumy. Odstavte z vařiče a vmíchejte 2 lžičky kokosového či sezamového oleje. Nápoj se pije horký, můžete si ho osladit medem, javorovým sirupem, případně stévií. Dobře se po něm spí, můžete ho popíjet před spaním nebo kdykoli během dne. Nezapomeňte, že dobrého výsledku dosáhnete jen při pravidelném užívání.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recepty, Recepty se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.