- 110g špaldové mouky (i celozrnná)
- 110g vlažné vody
- 1 lžíce kvásku (použila jsem špaldový – dá se předělat ze žitného přidáním špaldové mouky do lžíce žitného kvásku)
Suroviny smícháme v míse, ve které pak budeme zadělávat těsto, překryjeme fólií a necháme 12 hodin vzejít (pokud bychom chtěli péct příště další chléb, odebereme lžíci tohoto kvasu do skleničky a uložíme do lednice, vydrží cca 7 dní).
- 370g chlebové pšeničné mouky
- 8g soli
- 120g červené syrové řepy nastrouhané na hrubém struhadle
- 200ml vlažné vody
- 10g olivového oleje
Do vzešlého kvásku nalijeme vlažnou vodu, olej a pořádně vymícháme. Pak přidáme mouku se solí a dobře promícháme. Přidáme řepu a opět propracujeme. Na 10 minut necháme odstát. Pak těsto v míse párkrát přeložíme ze strany na stranu, mělo by to trvat cca 10 sekund, opět zakryjeme a 10 minut bude těsto odpočívat. Zopakujeme ještě jednou. Krásně se tak uvolní lepek a těšto bude krásně propracované bez namáhavého hnětení, vše trvá pár sekund.
Pak necháme 1 hodinu kynout. Zlehka pomoučíme vál, vyklopíme těsto a vytvarujeme tvar, který se nám hodí do ošatky. Přendáme do pomoučněné ošatky spodní stranou nahoru a necháme vykynout do dvojnásobné velikosti . Trvá to cca 3 – 6 hodin.
Na dno trouby umístíme starý plech nebo pekáč na na nejnižší mřížku roštu dáme buď plech nebo pečící kámen, na kterém se bude chlé péct a necháme nahřát vše na 250°C. Chléb překlopíme na nahřátý plech/kámen/litinovou desku (já používám silnou litinovou desku na grilování, díky tomu chléb krásně povyskočí, můžu jen doporučit). Můžeme ho ozdobit různými řezy vroubrovaným nožem a vložíme do trouby. Současně na nahřátý starý plech na dně trouby nalijeme hrnek vařící vody, díky páře vznikne krásně lesklá a nepříliš tvrdá kůrka, kterou unikají vzduchové bublinky z chleba, zvýrazní se ozdobné zářery a chléb mám mnohem výraznější a hezčí barvu.
Pak stáhneme teplotu na 220°C a pečeme cca 30 minut do zlatohněda. Bochník by měl po zaťukání na dno znít dutě. Necháme vychladnout na roštu.
Poznámka od Šárky H.: Pokud vaše trouba dobře těsní a vlkost z ní neuniká, je třeba po cca 5-7 minutách plech se zbylou vodou vytáhnout ven a při té příležitost také otevřením dvířek trouby nadbytečnou vlkost vyvětrat než budete péci dál.
Nejlepší je v den, kdy se upekl! Výborný je s gorgonzolou a ořechy.
(recept od Šárky B.)