Zelená dieta

Green dietHlavním účelem půstů a očistných kůr bývá nechat tělo odpočinout od neustálého zpracovávání potravy, aby se mohlo věnovat očistě a ozdravení. Pokud nejste ten typ, který snadno drží úplný půst, můžete vyzkoušet některou z ajurvédských jogínských diet.

Zelená dieta je velmi účinná při úpravě pH organismu. Dalšími účinky jsou pročištění pokožky, jater a uvolnění toxického hlenu ze sliznic. Tato dieta je výborná, pokud potřebujete shodit pár kg. Podobná dieta nebo půst pomohou nastartovat změny vedoucí k zdravějšímu stravování. Během diety se zvýší vaše citlivost k tomu, co je pro tělo dobré.

Konzumace živočišných produktů, bílé pšeničné mouky a cukru spolu s nedostatečným dýcháním a stresem vedou k tomu, že se naše krev stává kyselou. Tělo se pak snaží opět nastolit ideální, mírně zásaditou reakci a začne vyplavovat z těla vápník, dalším důsledkem je zvýšení cholesterolu. Mezi závažnější obtíže související s překyselením organismu patří revmatoidní artritida, cukrovka, lupus, tuberkulóza, osteoporóza, vysoký krevní tlak a většina rakovin. Pokud chcete zůstat zdraví, očišťujte každý rok alespoň jednou své tělo půstem nebo vhodnou dietou.

Co můžete během Zelené diety konzumovat

Návod je docela prostý, prostě jíte jen to, co je zelené. Samozřejmě se tím nemyslí dobarvované potraviny nebo cukrovinky, ale vše, co příroda poskytuje a má zelenou barvu. Navštivte supermarket a trh se zeleninou a zjistěte které potraviny mají tu správnou barvu a zásobte se dostatečně dopředu. Můžete mírně solit, používat olivový olej a také koření. Můžete také používat zdravou sójovou omáčku (k dostání v prodejnách zdravé výživy). Veškeré koření je povolené, i když nemá zelenou barvu. Koření nám pomáhá trávit. Pokud nejste zvyklí na pravidelnou konzumaci luštěnin, možná se neobejdete bez majoránky a fenyklového čaje. Fantazii se meze nekladou, můžete vynalézat vlastní recepty nebo se můžete inspirovat na internetu.

Recepty pro Zelenou dietu

Jak dlouho se drží Zelená dieta

Zelenou dietu je dobré držet minimálně týden, abyste pocítili její účinky. Pokud zvládnete pouze jediný den, je to také dobrý začátek. Pokud máte chuť, můžete dietu držet i delší dobu, maximálně ale 40 dní. Není od věci poradit se s lékařem, pokud máte zdravotní obtíže nebo problémy s trávením.

Příklady jídel z vlastní zkušenosti

K snídani jsem nejradši jedla hrušky, zelený meloun, avokádo a dýňová semínka (vše smíchané nakrájené na kousky tak akorát na dezertní vidličku). Melouny se podle ajurvédy nemají s ničím kombinovat, takže to úplně košer kombinace to nebyla. Nicméně zelený meloun Piel de Sapo doporučuji, radši tedy samostatně. Avokádo se nemá jíst víc než 1-2 denně. Z ovoce dále doporučuji zelená jablka, zelené víno, limetky a kiwi.

Luxusní oběd (nicméně trošku hladový) spočívá v zeleninovém salátu. Většina listových zelenin má tu správnou barvu, použijte olivový olej, limetku nebo vinný ocet. Dokonalá ingredience je naťová zelená cibulka a také zelí – krásně křupe a není to takové nic jako klasický salát. Pro zasycení je dobré naklíčit mungo a přidat je do salátu.

Nejlépe vás nasytí luštěniny – zelená čočka (ta naše česká), francouzská zelená čočka a také zelený hrách a mungo. Můžete jíst zelené mladé hrášky, ale ten klasický zralý, zelený hrách lépe sytí. Jelikož se luštěniny namáčejí a pak dlouho vaří (v jiné vodě, než byly namočené), není špatné si je navařit dopředu a třeba zamrazit. Ve chvíli hladu pak máte po čem sáhnout.

Vřele doporučuji husté polévky ze všeho možného – např. – brokolice, čočka, kedlubna, zelená cibulka nebo špenát, čočka, cibulka. Určitě vytvoříte vlastní zajímavé kombinace. Polévku je prima namixovat. Zeleninu i ovoce můžete lehce restovat na olivovém oleji, dusit, péci a vařit. Skvělou přílohou k polévce jsou placičky z munga.

Zkoušela jsem vyrábět i sushi z luštěnin a sushi nori – ale bylo to spíš takové na hlad. Chtělo by to více si pohrát s dochucením.

V zásadě by se daly jíst zelené olivy nebo naložené okurky, ale jelikož se připravují s přídavkem cukru a s konzervanty, tak jsem je vynechala. Říkala jsem si, že když už držím dietu, ať je to pořádně.

Párkrát jsem zobala pistácie, ale jelikož jsou to jediné ořechy a ty ostatní se nesmí, tak jsem to moc nepřeháněla. Na mlsání jsou výborné rozinky ze světlých hroznů.

Pít můžete mátový, zelený, kopřivový a jakýkoli další čajík zelené barvy. Také se doporučuje kořeněný tzv. jogínský čaj.

Jedenkrát týdně můžete zařadit do stravy hrst ořechů nebo zrniny (např. hrst uvařené rýže).

Superpotraviny

Bylo by ideální, pokud by všechny zelené dobroty ve vašem jídelníčku byly připravené ze surovin v bio kvalitě. V českém prostředí je však nabídka malá a zboží pro nás poměrně drahé. Proto jsem během Zelené diety zařadila potravinové doplňky, které patří mezi tzv. superpotraviny – zelený ječmen a chlorellu. Tyto produkty ještě zvýší efekt detoxikace a doplní živiny, které v mohou scházet v dlouho skladované zelenině. Pokud máte k dispozici bezpečné potraviny ze zahrádky nebo z prověřeného zdroje, je to paráda.

Kromě našich receptů v češtině doporučuji tyto anglicky psané stánky.

Pitný režim

Během detoxikace je třeba pít spoustu čisté vody. Pokud chcete navíc podpořit své ledviny elementem ohně, pijte horkou vodu vařenou na otevřeném ohni. Nejlepší je oheň klasický nebo kompromisně plynový hořák, na kterém necháme vřít 10-15 minut 1,5 l co nejčistší vody. Voda se pije horká, na lačno. S pitím nejlépe začít hned ráno. Navařte si vodu dopředu a uchovávejte ji v termosce, kde vydrží teplá přes noc a ještě několik hodin přes den. Další voda, kterou budete pít by neměla být ledová, ale spíše pokojové teploty.

Kromě vody můžete pít ředěné džusy ze zelených potravin, bylinné čaje a také čaj zelený nebo čaj jogínský. Rozhodně se vyhněte slazeným nápojům, kávě a alkoholu. Pokud jste zvyklí na pravidelný přísun kofeinu v kávě, kupte si kvalitní zelený zelený čaj, který ho obsahuje též.

Co se s vámi může dít během diety

Období zelené diety bylo pro mě velmi příjemné, souběžně jsem cvičila čistící kriju a meditovala. První den diety ale moc příjemný nebyl, objevovala jsem jak se nasytit v omezení zelenou barvou a zažívala paletu negativních emocí. Pokud je čištění intenzívní, budou se uvolňovat nejrůznější bloky a mohou přijít okamžiky, kdy se nebudete vůbec cítit dobře fyzicky nebo psychicky. Jako při každé náročné změně, využijte podpory svých blízkých, kamarádek nebo naší skupinky v Jarním klubu Zelené diety.

Návrat k normální stravě

Po každém půstu i po Zelené dietě se navracíme k normální stravě postupně. Bezpečně můžete začít zařazovat ovoce a zeleninu dalších barev. Postupně přidávejte rýži a pozorujte své tělo o co si říká. Do kynutého chleba či jiného pečiva se pusťte až později. Pokud se chcete vrátit ke konzumaci masa, nechejte ho až na konec. Nejlépe začít rybou nebo drůbežím masem.

Přidejte se do Jarního klubu očistné diety v období 30. března – 8. dubna 2016

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.